Solutions
Solutions
1
I. 20, 19, 17, 14, x1 and II. 20, 16, 13, Again, in II, 34 must be replaced by (61 –
11, x2. 24) i.e. 37 and 22 by (37 – 18) i.e. 19.
The pattern in I is – 1, – 2, – 3, .... . Thus, in the given series, 27 is wrong and
So, missing term, x1 = 14 – 4 = 10. must be replaced by (5 + 19) i.e. 24.
The pattern in II is – 4, – 3, – 2, .... . 42. (B)
So, missing term, x2 = 11– 1 = 10. The given sequence is a combination of two
35. (B) series:
Each term in the series is obtained by sub- I. M, O, R,V and II. N, L, I, ?
tracting from the preceding term the number The pattern in I is :
formed by the first three digits of the preced- M +2
→ O +3 +4
→ R →V
ing term. The pattern in II is :
So, missing term = 5242 – 524 = 4718.
−2 −3 −4
36. (C) N → L → I → E
The correct pattern is – 192, – 96, – 48, – 24, So, the missing letter is E.
– 12, – 6. So, 48 is wrong and must be 43. (A)
replaced by (92 – 48) i.e., 44. The series may be divided into groups as
37. (B) shown :
3 is subtracted from each number and the bed/f?h/j?1
result divided by 2 to obtain the next number Clearly in the first group, the second and third
of the series. letters are respectively three and two steps
So, 46 is wrong and must be replaced by ahead of the first letter. A similar pattern would
follow in the second and third groups.
109 − 3
i.e., 53. 44. (D)
2 +8 +7 +6 +5 +4 +3
A →I →P →V →A →E → H
38. (D)
The correct pattern is × 3 – 4. 45. (B)
+1 +1 +1 +1
So, 654 is wrong and must be replaced by 1st letter : A → B → C → D → E
(218 × 3 – 4) i.e. 650
−5 ( )
+ 5−2 =+3 ( ) ( )
− 3−2 =−1 + 1−2 =−1
39. (B) 2nd letter : Z →U →X →W → V
The correct pattern is × 1 + 1, × 2 + 2, × 3 + −5 ( )
+ 5−2 =+3 ( ) ( )
− 3−2 =−1 + 1−2 =−1
3rd letter : Y →T →W →V → U
3, × 4 + 4, .......
46. (C)
So, 32 is wrong and must be replaced by
The series is abccab/bcaabc/abccab.
(10 × 3 + 3) i.e. 33.
Thus, the pattern abccab/bcaabc is repeated.
40. (B)
47. (C)
The terms of the given series are 12, (22 + 1),
The series is babb/bbab/bbba/bbbb. Thus, in
32, (42 + 1), 52, (62 + 1), 72.
each sequence, ‘a’ moves one step forward
So, 15 is wrong and must be replaced by
and ‘b’ takes its place and finally in the fourth
(20 + 18) i.e., 38.
sequence, it is eliminated.
41. (A)
48. (A)
We have :
The series is acdb/dacb/cdab/acdb/da. The
I: 5 27 61 122 213 340 509
third letter in each sequence becomes the first
II : 22 34 61 91 127 169
letter in the following sequence.
III : 12 27 30 36 42
49. (A)
IV : 15 3 6 6
The series is aabab cabcd dcbac babaa. Thus,
Clearly, the given series becomes a triangu-
the letters equidistant from the beginning and
lar-pattern series of each term in IV is 6.
the end of series are the same.
Then, in III, 27 must be replaced by (30 – 6)
50. (C)
i.e. 24 & 12 by (24 – 6) i.e. 18.
The series is abc/b/bca/c/cab/a/abc/b.
2
2. VERBAL ANALOGY
1. (C) 20. (C)
Touch is felt and greet is acknowledged. First encloses the second and protects it.
2. (D) 21. (A)
Commodore is a rank in Navy, while The words in each pair are synonyms of each
Brigadier is an equivalent rank in Army. other.
3. (B) 22. (B)
First is driven by the second. The rulers of Egypt were known as pharaohs.
4. (D) Similarly, the rulers of India were known as
As the pilot of an aeroplane sits in the cockpit, kings.
the driver of a train works in the engine. 23. (B)
5. (D) Both the items in each pair belong to the
Milk is an emulsion, while butter is a gel. same category.
6. (D) 24. (A)
First feeds on the second. All are metamorphic rocks.
7. (C) 25. (B)
First relieves one from the second. All are different forms in which fruits/
8. (D) vegetables are preserved.
Second denotes the purpose for which the 26. (C)
first is undertaken. All are different varieties of coal.
9. (A) 27. (C)
The words in each pair are antonyms of each All are young ones of animals.
other. 28. (C)
10. (A) 29. (D)
A prisoner is confined within the dungeon, 30. (B)
and an unsheltered person takes refuge within 31. (B)
the asylum. Clearly, 42 = 7 × 6 and 56 = 7 × ( 6 + 2)
11. (A) Similarly, 110 = 11 × 10
Monarchy is rule by a king. Similarly, So, required number = 11 × (10 + 2)
aristocracy is government by the nobles. = 11 × 12 = 132.
12. (A) 32. (C)
The words in each pair are antonyms of each The relationship is (x2 – 1) : [(x + 4)2 + 1]
other. Since 168 = (13)2 – 1, so required number
13. (C) = (13 + 4)2 + 1 = (17)2 + 1 =290
First draws things nearer through second. 33. (D)
14. (B) The first, second, third and fourth letters of
Roentgen discovered X-rays. Similarly, the first group are moved one, three, five and
Becquerel discovered radioactivity. seven steps backward respectively to obtain
15. (D) the corresponding letters of the second group.
First is an official garment worn by the 34. (C)
second. The letters at odd-numbered positions in the
16. (B) first group are each moved three steps
Second is the defining characteristic of the first. forward while those at even-numbered
17. (A) positions are each moved two steps forward
First eliminates the second. to obtain the corresponding letters of the
18. (B) second group.
First denotes the people of a specific religion 35. (C)
and second refers to the way they dispose Each letter of the first group is replaced by
off their dead. two letters – one that comes after it and one
19. (B) that comes before it, in the second group.
Sulphur is used for vulcanisation of rubber.
Similarly, chlorine is used for bleaching.
3
3. VERBAL CLASSIFICATION
1. (D) 17. (E)
All except Ayurveda are names of holy Each of the numbers except 399, is one more
scriptures, the four Vedas. Ayurveda is a than the square of a certain number.
branch of medicine. 18. (E)
2. (C) In all other numbers, the last digit is two times
In all except Trifle, ‘tri’ indicates ‘three’. the first.
3. (C) 19. (D)
All except Yawn are actions in sleep, while All other numbers consist of odd digits only.
yawn is a form of boredom. 20. (A)
4. (B) In all other numbers, the sum of the digits is
All except Hammer are sharp-edged and 9.
have a cutting action. 21. (D)
5. (C) All other pairs consist of odd numbers only.
All except Lizard are insects, while lizard is 22. (C)
a reptile.
6. (E) 1st numer - 5
In all other pairs, = 2nd
3
All except Colt are names of places were
number.
animals stay.
23. (D)
7. (D)
In all other groups, there is a gap of two
All except Onion are used to extract oil.
letters between first and second as well as
8. (C) between second and third letters.
All except Civil are related to human nature. 24. (A)
9. (D) In all other groups, there is a gap of three
All except Crater are terms associated with letters between two consecutive letters.
earthquakes. 25. (E)
10. (A) In all other groups, first and second as well
All except Tellurium are metals, while as fourth and third letters are alternative.
tellurium is a non-metal. Also, the first and third letters occupy the
11. (C) same positions from the beginning and end
All except Iodine are hormones. of the alphabet respectively.
12. (B) 26. (A)
All except Lhasa are mountain passes. In all other groups, there is a gap of three
letters between every two consecutive
13. (D)
letters.
All except Ship are types of boats.
27. (E)
14. (D)
All other groups begin and end with the same
In all other pairs, first is used to hold the letter.
second.
28. (B)
15. (C)
In all other groups, vowels occur alternately.
In all other pairs, first is the material used to
29. (C)
make the second.
In all other pairs, only the first five letters of
16. (D)
the first element are rearranged in the second
In all other pairs, second is the correct Indian element while the sixth letter remains
name of the planet denoted by the first. unaltered.
4
30. (B)
In all other pairs, the first, third, fourth and
sixth letters of the first element form the
second, first, fifth and fourth letters of the
second element respectively, while the second
and fifth letters of the first element move one
step forward each to give the third and sixth
letters of the second element respectively.
31. (C) : Except (C), all others are prime nos.
32. (E) :
are of the form N2 + 1
10 = 32 + 1, 17 = 42 + 1, 26 = 52 + 1, 37 = 62
+1
33. (C) : E
form N2 + N
30 = 52 + 5, 90 = 92 + 9, 210 = 142 + 14, 110
= 102 + 10
34. (D) : I
slash is product of sum of digits & difference
74
of digits before e.g. = (7 + 4) ( 7 – 4) =
33
11 × 3 = 33
35. (D) : Except (D), in all other options, sum of
digits = 11
5
4. MISSING CHARACTER
1. (B) 11. (A)
18 × 12 = 3 × 72 132 = 122 + 52
24 × 14 = 3 × 112 252 = 242 + 72
2. (B) 12. (B)
F=6 I=9 6 + 9 = 15 = 0
In 1st row,
∴ E M 5 + 13 = 18 = R
5×1=5 6×1=6
3. (A)
5 + 6 = 11
9 + 4 = 13, 13 + 9 = 22, 22 + 16 = 38
4. (C) Similarly
3×2–1 =5 3 × 5 = 15 4 × 3 = 12
5×2–2=8 15 + 12 = 27
8 × 2 – 3 = 13 13. (D)
13 × 2 – 4 = 22 17 – 11 = 6
22 × 2 – 5 = 39 25 – 19 = 6
5. (D) 19 – 11 = 8
3 × 5 + 1 = 16 x–8=8
16 × 5 + 1 = 81
x = 16
81 × 5 + 1 = 406
14. (D)
406 × 5 + 1 = 2031
6. (A) 12 21
= =3
32 = 9 4 7
42 = 16
∴ 12 = 1 64 24
= =8
∴
52 = 25 8 3
= 125 15. (A)
7. (A) H=8 K = 11 Q = 17
84 (11 – 8)2 = 17 – 11
× 2 = 12
14 E=5 J = 10 x
(10 – 5)2 = x – 10
88
∴ × 2 = 11 x = 20
x
∴ T is the answer.
x = 16
16. (A)
8. (A)
FJ 25 16 NS
(5 + 12) – (2 + 6) = 9
(3 + 7) – (4 + 1) = 5 F=6 J = 10 N = 14 S = 19
9. (B) J – F = 4 42 = 16
915 – 364 = 551 S – N = 5 52 = 25
∴ 863 – 241 = 622 ∴ (Y – W)2 = 4
10. (A) (Q – N)2 = 9
5× 2×8 17. (C)
= 40 GM G=7 M = 13
2
7 × 13 = 91 9×1=9
2 × 1× 10
∴ = 10 KT K = 11 T = 20
2
11 × 20 = 220
2×2×0=0
6
DI D=4 I=9 26. (D)
4 × 9 = 36 3 × 6 = 18 In the first row, (48 – 28) × 3 = 60; in the
CP C=3 P = 16 second row, (7 – 5) × 3 = 6; in the third row,
3 × 16 = 48 4 × 8 = 32 (27 – 14) × 3 = 39.
18. (B) ∴ Missing number = (16 – 7) × 3 = 27.
V+2=X 27. (A)
X+2=Z Clearly, sum of numbers in each row is 17.
A+2=C So, missing number = 17 – (4 + 7) = 6.
C+2=E 28. (D)
Column wise, In first figure central number = 5 × 15 + 6 × 3
1st column 4, 5, 6 In the second figure central number
2nd column 2, 3, 4 = 7 × 5 + 9 × 6 = 89.
3rd column 9, 12, 15 29. (B)
∴ E = 12 7 × 8 – 15 = 41
19. (B) 30. (A)
20. (C) Fourth root of the numbers at the periphery
added together, i.e. 1 + 43 +15 + 22 = 81,
32 – 3 = 6
82 – 8 = 56 4
81 = 3, etc.
102 – 10 = 90 31. (B)
∴ x2 – x = 20
7× 4×3 9× 2× 6
x=5 = 14 ; = 18
6 6
21. (C)
Sum of columns 12 × 2 × 4 9× 4×5
= 16 ; = 30
= 4, 19, 16, 25 6 6
∴ ? = 13 32. (A)
22. (C) 10 + 11 + 13 + 5 = 39; 39 ÷ 3 = 13
Clearly the numbers along the sides of tri- 17 + 5 +9 +17 = 48 ; 48 ÷ 3 = 16
angle are the squares of the digits of num- 19 + 6 + 7 + 10 = 42; 42 ÷ 3 = 14
bers at the centre. 9 + 15 + 6 + 6 = 36; 36 ÷ 3 = 12
(1)2 = 1, (4)2 = 16, (3)2 = 9 33. (C)
(2)2 = 4, (3)2 = 9, (6)2 = 36 + 18, + 20, + 22, + 24
23. (B) 34. (C)
2,3 → 23 + 5 = 28 Moving clockwise,
We have : 594 ÷ 3 = 198 : 198 ÷ 3 = 66.
4,5 → 45 + 5 = 50
Solving no. = 66 ÷ 3 = 22
and, 3,5 → 35 + 5 = 40 35. (A)
∴ ? = 40 This way, the sum of the numbers in the same
24. (C) shape totals 33.
In the first figure : 9 × 10 – 4 × 8 = 58
∴ the missing figure = 15 × 10 – 9 × 8 = 78
25. (A)
We have : 3 × 2 + 1 = 7, 5 × 2 + 1 = 11,
7 × 2 + 1 = 15.
So, missing number = 2 × 2 + 1 = 5.
7
5. VENN – DIAGRAM
1. (D) 10. (C)
Atmosphere contains both Hydrogen and
Oxygen.
2. (A)
Shirt has both Collar and Pocket.
3. (D)
Nose and Hand are entirely different. But,
English, Greek and Latin are different lan- both are parts of Body.
guages.
11. (D)
4. (A)
Area except for circle and rectangle
Year contains week, Week contains day. =5+3=8
5. (A) 12. (B)
Painting is framed in a frame while model is Area except for square and circle and tri-
used for painting. angle should be there = 5.
6. (A) 13. (B)
Children line is a city and city is a past of Triangle + Square + Circle – Rectangle.
state.
14. (B)
7. (E)
Square + Triangle – Circle – Rectangle.
15. (A)
Rectangle + Square + Circle + Triangle = 1
16. (C)
Rectangle + Square + Circle = 9
17. (C)
Business World & India today = 40 + 30 = 70
Iron, Lead and Nitrogen are entirely differ-
18. (A)
ent from each ohter.
Total readers = 125 + 15 + 40 + 70 + 315 +
8. (D)
30 + 60 = 655
19. (D)
At least two magazines 15 + 70 + 30 + 40 = 155
20. (A)
At most 1 magazine = 125 + 60 + 315 +20 = 520.
21. (E)
Nitrogen is a constituent of air. but, Ice is Don’t read Business World
different. = 125 + 70 + 60 + 20 = 275
9. (E) 22. (C)
According to the conditions, we can make
venn diagram as
Physics Statistics
50 20 70
10
Rice, Mustard and Beetroot are entirely dif-
ferent from each other. Students passed in at least 1 subject
= 50 + 20 + 70 = 140
8
23. (A) 34. (E)
Passed in both subjects = 20 (E) is true as region not belonging to triangle
24. (B) and rectangle belongs either to square or
circle.
Students failed in stats only = 50
35. (A)
Passed in atleast 1 subject = 140
(A) is true as all illiterate persons who are
50 employed are not backward.
%age = × 100 = 35 (approx.)
140
25. (D)
Students passed in physics = 70
Passed in both = 20
20
%age = × 100 = 28.7
70
26. (E)
Passed in exactly one subject
= 50 + 70 = 120
27. (A)
Panasonic
22
25 23
70
10 35
15
Nokia Siemens
9
6. CODING – DECODING
1. (B) 9. (A)
Each consonant in the word is moved one We have : A = 1, B = 2, C = 3, ......, Y = 25,
step forward to obtain the corresponding let- Z = 26. Clearly, the code for a word is
ter of the code, while the vowels remain un- obtained by dividing the sum of the individual
changed. values of its letters by the number of letters
2. (D) in the word.
Each letter in the given message is moved
H+O+T+E+L
two steps backward to obtain the correspond- Thus, HOTEL =
ing letter of the code. 5
The last letter of the third word in the given 8 + 15 + 20 + 5 + 12 60
sentence is Y, which shall be coded as W. = = = 12
5 5
3. (D)
Each letter in the word is replaced by the L+A+M+B
So, LAMB =
letter which occupies the same position from 4
the other end of the alphabet, to obtain the
12 + 1 + 13 + 2 28
code. Thus A is replaced by X, B, By, Y, C by = = =7
X, D by W and So on.
4 4
4. (D) 10. (B)
The original and rearragned letter sequences Let A = 1, B = 2, C = 3, ....., X = 24, Y = 25,
are as shown : Z = 26
Orig. A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S Then, M = 13 = 1 + 3 = 4; O = 15 = 1 + 5 = 6;
Rearr. B C D F G H J K L M N P Q R S T V W X B = 2; I = 9; L = 12 = 1 + 2 = 3; T = 20 = 2 +
TUVWXYZ 0 = 2;
YZA E I OU Y = 25 = 2 + 5 = 7
Thus, the code for META is QGYB. So, MOBILITY = 46293927
5. (D) Similarly, X = 24 = 2 + 4 = 6; N = 14 = 1 +
The letters in the first half and the latter half 4=5
of the code are separately reversed to obtain So, EXAMINATION = 56149512965
the word. 11. (A)
6. (A) In the first and second statements, the com-
Clearly, the word can be obtained by moving mon code-word is ‘nat’ and the common word
the letters at even-numbered positions in the is ‘harmful’. So, ‘nat’ means ‘harmful’.
code, three steps forward and omitting those In the second and third statements, the com-
at odd-numbered positions. mon code-word is ‘dor’ and the common
7. (B) word is ‘avoid’. So, ‘dor’ means ‘avoid’.
Thus, in the second statement, ‘vog’ means
‘habit’.
12. (A)
The code for READER is UTVDTU In statements (B) and (C), the common code-
8. (D) word is ‘tim’ and the common word is ‘knowl-
edge’. So, ‘tim’ stands for ‘knowledge’.
In statements (B) and (D), the common code-
word is ‘bis’ and the common word is ‘seek’.
The code for HEART is NMKPL So, ‘bis’ stands for ‘seek’.
Thus, in (B), ‘nak’ stands for ‘always’.
10
13. (A) letter is next that of the second letter of the
Clearly, statement (A) is not required to find basic word and so on. Hence, OPIUM will
the answer to the above question. be coded of NVJQP.
14. (A) 24. (C)
From the first three statements it is clear that Codes for P, T and C will be t, w and v re-
letter B is common to all the three words, spectively (direct coding), and codes for A
and letter 1 is common to its code. Hence, and H will be letters other than which have
code for B is 1. appeared in coding of PICTURE. Hence,
15. (B) PATCH will be coded as tqwvm.
From Statements 1 and 2, BD = 1z and we 25. (C)
know that B = 1, hence D = z. Coding for TEMPLE is
16. (D) T E M P L E
From Statement 14, it is clear that code for +1 +2 +3 –1 –2 –3
F = c as letter F and the coded letter c do not V H Q N I A
appear in any other word. Here, the first half of the letters of the word
17. (B) TEMPLE have been replaced with new let-
From Statements 7 and 9, it is clear that ters from the alphabets with a gap of 1, 2 and
H = r. 3 letters respectively in forward direction, and
18. (C) second half of the letters of the word have
From Statements 5, it is clear that K = i. been replaced by new letters from the alpha-
bets with a gap of 1, 2 and 3 in backward
19. (A)
direction. Hence, code for word CHURCH
In sentences (A) and (B) the common word
would be EKYPZD. Hence, (C) is our an-
is ‘better’ and the common number is ‘1’.
swer.
Hence, number ‘1’ stands for ‘common’.
26. (B)
20. (C)
15789 → XTZAL
From the statements (C) and (E), it is clear
2346 → NPSU
that ‘come’ means ‘7’. And from the state-
ments (A) and (E), it is clear that ‘go’ means Code for 2 is N
‘9’, hence numeric ‘3’ stands for ‘and’. Code for 3 is P
21. (D) Code for 5 is T
Code for letter S is 6, because S appears twice Code for 4 is S
in the word and number 6 appears twice in Code for 9 is L
its coding. Hence, the coding of SIR will have ∴ NPTSL
one of the numbers as 6 being the code of S, 27. (B)
one new number for I and one number from The first, third and fifth letters are each moved
351 being the code R. Therefore, the code one step backward, while the second, fourth
for SIR will be 617. and sixth letters are each moved one step
22. (D) forward to obtain the corresponding letters
‘po’ stands for thick, ‘na for heavy’, ‘ka for of the code.
interesting’ and ‘de’ for that. Hence ‘that is 28. (A)
interesting’ will be coded as “de ka re” or
“ka de re”.
23. (C)
The word has been coded in such a way that
last letter in the coded word is the next letter
of the first letter of the basic word, second
11
29. (D)
Words are coded by assigning A to Z from 0
to 25 respectively.
30. (C)
The order of letters of the word is reversed
in the code. So, reverse the order of the let-
ters in the code to get the word.
31. (C)
Letter O R G A N I S T P E
Code C B D W L Q J Y X F
The code for SEPARATION is
JFXWBWYQCL.
32. (C)
Taking A = 1, B = 2, ...., T = 20, ..... Z = 26,
we have :
AT = A × T = 1 × 20 = 20; BAT = B × A ×
T = 2 × 1 × 20 = 40.
So, CAT = C × A × T = 3 × 1 × 20 = 60.
33. (D)
We have : A = 2, B = 3, ......, Z = 27. Then,
FOR = F + O + R = 7 + 16 + 19 = 42.
FRONT = F + R + O + N + T = 7 + 19 + 16
+ 15 + 21 = 78.
34. (C)
Letter P R E M T I O N
Code 6 8 5 3 2 9 0 4
35. (E)
In the first and third statements, the common
code-word is ‘ra’ and the common word is
‘it’. So, ‘ra’ means ‘it’.
Thus, in the third statement, ‘nil’ and ‘pom’
are codes for ‘you’ and ‘like’.
In the first and fourth statements, the com-
mon code-word is ‘lee’ and the common word
is ‘was’. So, ‘lee’ means ‘was’.
Thus, in the first statement, ‘de’ means
‘what’.
Hence, the code for ‘what you like’ shall be
a combination of ‘de’, ‘nil’ and ‘pom’.
12
7. DIRECTIONS
1. (D) The 45 o turn escapes from the straight
Clearly, the seating arrangement is as shown direction to the coupled direction. 90o turn also
in the adjoining figure. So, S is at the south- follows the coupled direction from North-
west position. West to North-East.
5. (D)
6. (C)
45o
2. (B)
Rohit originally is facing east but he turns to
his left from O. 43
65
80
Here onwards his travel plans are shown in Final direction North – East.
the diagram. He is finally at C which is North- 7. (C)
West with respect to his starting point O.
3. (D)
The movements of the person are from A to
F, as shown in figure.
F= ( AE ) + ( EF )
2 2
Clearly, the final position is F which is to the AE = (CD – CG) = (CD – AB) = (25 – 10) =
north east of the starting point A. 15 m
4. (C) EF = (DF – DE) = (DF – BC) = (50 – 40) =
10 m
approximately.
13
8. (D) 13. (B)
10 Km
2 Km
6 Km
Let A and B be the initial and final positions
of the person. Starting direction = South
The horizontal distance travelled by the person 14. (A)
= (6 + 8 + 5) m = 19 m.
9. (C) 10
(West) 5
N
S 45o
(East)
East is actually South. 60 85
10. (E) 15
100o in clockwise and 145o in anticlockwise
is effectively 45o anti-clockwise which is Final direction = North East.
North – East 16. (B)
o
45
o
135o 180
11. (A)
14
there are two possible arrangements –
EADXCBF and XCBFEAD. In the first
arrangement, the two members in the middle
are D and C. In the second arrangement, the
two members in the middle are B and E. So,
from amongst the choices, D and C is the 24. (D)
answer. 5
19. (E)
21
Clearly, Atul is to the left of Kunal and
Prashant is to the north-east of Atul. 5
6
20. (C)
Required distance = NA + AK + KD + DP 2
= (25 + 40 + 60 + 90) m = 215 m. Vertical distance = 21 + 6
21. (D) = 27 km
Clearly, the route is as shown in Figure A. It 25. (B)
is given that the person is finally to the north-
west of his house.
PRIYA
SUN RIYA'S SHADOW
RIYA
AB = (15) + ( 8) = 17
2 2
17
∴ They will meet at km = 8.5km
2
27. (A)
23. (A) 10
Clearly, there are two possible movements 2
of Anuj as shown :
Thus, Anuj is finally moving towards either 4
North or South. 2
15
28. (B)
RAVI
SUN
PIYUSH
PIYUSH
SHADOW
∴ Ravi is facing south direction.
29. (E)
o
155
120o
EAST
7
16
8. BLOOD RELATIONS
1. (B) Solution 8 – 11
father × wife 8. (C)
A × M + H × L
Deepak + Daughter + Brother (playing football) (M) (F) (F) (M)
C × B + D E × I
(X) (Y) (X) (X) (Y)
Brother
2. (E) F + G J + K
(Y) (X) (Y) (Y)
Mahipal (father)
9. (C)
(Raman) Husband Neena grand daughter J only
10. (B)
Anita + Bindu D’s niece or nephew.
3. (D) 11. (D)
II& III but not both.
Father + gentleman
12. (C)
Deepak L$M*O
Paternal uncle L + M +O
Daughter (M) (F)
4. (A) We don’t know. Whether O is sister or
brother of L.
Father + Elder Brother
13. (E)
Person M Ω R * D? V
Niece M
grand daughter
R can't be sister
5. (B)
R
B (M)
son
14. (D)
A+C+Daughter × D (son in law)
L*B=S$Q=A
(Brother)
A
6. (B) (M)
father + ___
sister S + Q
(M)
A Nephew C + D (A's cousin)
(M) (F) L + B
7. (B) (F) grandfather
F 15. (A)
Husband (F)
G×L$F$N
D × A + E
(F) (M) (M) L + F + N
(M) (M)
B +C Paternal uncle
(M) (F)
G
(F)
17
16. (D) 24. (C)
S×M*B Ω L=F?Q Tarun is the father of Anurag and Deepti is
Q Anurag’s wife. So, Tarun is Deepti’s father-
(F) in-law.
Aman is the son of Komal and Harshit.
M + B × F Garima is Anurag’s and hence Komal’s
(F) (F) (M) mother while Harshit is Komal’s husband.
So, Garima is Harshit’s mother-in-law.
S L Nidhi is Anurag’s daughter and Komal is
(F) (M)
Anurag’s sister. So, Nidhi is Komal’s niece.
25. (B)
Maternal Aunt The relationship chart that is drawn on the
17. (A) basis of information in both the statements is
D is the brother of E and E is the daughter of given below :
B. This means that D is the son of B. Also, A
is the mother of B. So, A is the grandmother
of D.
18. (E)
The only son of Neha’s father-in-law is the
husband of Neha. Then from the information
given in the question, it is clear that Raj, who 26. (C)
is father of Amrita is the husband of Neha The relationship chart based on problem is :
and Mahesh is the father of Raj. Therefore,
Amrita is the grand-daughter of Mahesh.
Bindu is the sister of Amrita, therefore she
will also have the same relationship with
Mahesh.
19. (C)
It is very clear from the information that
Pushpa is cousin sister of that boy.
Amit’s father is Billoo’s father’s only son
20. (C)
means Billoo is the only son in question also,
As given information in the question, “His
he is the father of Amit. It must be noted that
mother’s only daughter (His sister) is my
Billoo has no brother which means he is single
mother.” Therefore, the man in the photo-
and also, when he has no daughter, Amit is
graph is the brother of Reena’s mother, as a
his only son.
result Reena is related as niece to that man.
27. (B)
21. (B)
Woman’s mother-in-law is the daughter of
F is the husband of C and B is the mother of
Man’s mother-in-law. So, the man is the hus-
C. Therefore, B is the mother-in-law of F.
band of woman’s mother-in-law and the fa-
22. (A) ther-in-law of the woman.
Nidhi is the daughter of Anurag and Aman is
the son of Anurag’s sister. So, Aman and
Nidhi are cousins.
23. (B)
Deepti is Anurag’s wife and Komal is
Anurag’s sister. So, Komal is Deepti’s sis-
ter-in-law.
18
28. (B) 34. (A)
The relationship chart based on problem is : Only child of Naman’s grandmother –
Naman’s father/mother
Daughter of Naman’s father/mother –
Naman’s sister.
35. (C)
Only son of woman’s grandfather – Woman’s
‘Father of the man’s wife’s daughter’ is the
father; Man’s brother’s father – Man’s fa-
man himself and the boy in question is the
ther.
man’s son.
So, the woman is man’s sister.
29. (C)
36. (C)
K is the father-in-law of H means H is the
wife of the brother (say, J) of the daughter
(say, L) of K and K is a male (brother or
father of some person, say P) i.e.
H @ J $ L # K $ P of H @ J $ L # K £ P.
30. (D)
R is the daughter of T means
(i) T is the mother of R who is the sister of 37. (C)
say, B i.e. T @ R # B; or
(ii) T is the husband of the mother (say, F) of
R who is the sister of say, B i.e. T $ F @ R
# B; or
(iii) R is the sister of son (say, F) of T i.e. R #
38. (D)
F ★ T; or
(iv) R is the sister of the son (say, F) of the
husband (say, B) of T i.e. R # F ★ B $ T.
31. (E)
M ★ H @ D $ K means M is the son of H
who is the mother of D who is the husband
of K i.e. H is the mother of K’s husband i.e.
H is K’s mother-in-law. 39. (A)
32. (B)
F # J ★ T $ R @ L means F is the sister of
J who is the son of T who is the husband of
R who is the mother of L i.e. T and R are
respectively the father and mother of F, J and
L of whom F is female and J is male. Thus, F
is the sister of each one of J and L, while J is
the brother of each one of F and L.
33. (B)
Rajiv’s wife’s child – Rajiv’s child.
The woman’s mother is the grandmother of
Rajiv’s child. So, the woman is Rajiv’s wife.
19
9. MATHEMATICAL OPERATIONS
1. (D) 11. (C)
20
(C) given statement is 3 + 2 – 4 > 8 ÷ 4 – 2 or 8 ÷ 2 × 5 – 11 + 6 = 9 × 2 – 5 + 4 ÷ 2 or
1 > 0, which is true. 4 × 5 – 11 + 6 = 18 – 5 + 2 or 15 = 15, which
(D) given statement is 3 ÷ 2 – 4 > 9 ÷ 3 – 3 is true.
5 27. (D)
or – > 0, which is not true. So, the Using the proper notations in (D), we get the
2
statement as :
statement (C) is true.
18 ÷ 6 × 7 – 5 + 2 = 3 × 7 – 5 + 2 = 21 – 5 +
20. (B)
2 = 18
Using the proper notations in (B), we get the
28. (D)
statement as 5 × 2 ÷ 2 < 10 – 4 + 2 or 5 < 8,
Using the proper notations in (D), we get the
which is true.
statement as :
21. (D)
6 – 20 + 12 × 7 ÷ 1 = 6 – 20 + 84 = 90 – 20 = 70
Using the proper notations in (D), we get the
29. (C)
statement as 2 × 5 – 6 + 2 = 6 or 10 – 6 +
2 = 6 or 6 = 6, which is true. Using the proper notations in (C), we get the
statement as :
22. (D)
18 ÷ 3 – 6 + 8 + 4 = 12 or 6 – 6 + 8 + 4 = 12
Interchanging (+ and ÷) and (2 and 4), we
or 12 = 12, which is true.
get :
30. (D)
(A) 4 ÷ 2 + 3 = 3 or 5 = 3, which is false
Using the proper notations in (D), we get the
(B) 2 ÷ 4 + 6 = 1.5 or 6.5 = 1.5, which is
statement as :
false.
15 ÷ 5 < 8 ÷ 4 + 6 ÷ 3 or 3 < 2 + 2 or 3 < 4,
10 which is true.
(C) 2 + 4 ÷ 3 = 4 or = 4, which is false.
3 31. (C)
(D) 4 ÷ 2 + 6 = 8 or 8 = 8, which is true. Using the proper notations in (C), we get the
23. (B) statement as :
A + B > C + D, C + D > B + E, B + E = 2C 8 – 4 ÷ 2 < 6 + 3 or 6 < 9, which is true
⇒ A + B > 2C. 32. (B)
24. (C) Using the proper notations in (B), we get the
D + E > A + B, A + B = C + D ⇒ D + E > statement as :
C+D ⇒ E>C ...(1) 4 + 3 × 8 – 1 = 6 ÷ 2 + 24 or 27 = 27, which
A + E < C + D, C + D = A + B ⇒ A + E < A is true.
+B ⇒ E<B ⇒ B>E ...(2) 33. (B)
D + E > A + B, B > E ⇒ D + E > A + E ⇒ Using the correct symbols, we have :
D>A ...(3) Given expression = 8 × 12 + 16 ÷ 2 – 10
Now, B + D = 2A, D > A ⇒ D > A > B = 96 + 8 – 10
...(4) = 104 – 10 = 94
From (1), (2) and (4), we have : D > A > B > 34. (B)
E>C Using the correct symbols, we have :
25. (D) Given expression : [{(17 – 12) + (4 × 2)}
On interchanging 9 and 5 on R.H.S., we get ÷ (23 + 6)] × 0 = 0
the statement as : 35. (A)
6 × 3 + 8 ÷ 2 – 1 = 5 – 8 ÷ 4 + 9 × 2 or 18 + Using the correct symbols, we have :
4 – 1 = 5 – 2 + 19 or 21 = 21, which is true. Given expression :
26. (C)
5
On interchanging 9 and 6, we get the state- 16 + 3 – 5 ÷ 2 × 4 = 16 + 3 – × 4 = 19 – 10 = 9.
2
ment as:
21