KEMBAR78
Numerical Analysis | PDF | Subtraction | Applied Mathematics
0% found this document useful (0 votes)
19 views13 pages

Numerical Analysis

The document discusses the Higher Order Runge Kutta Method, a numerical technique for solving ordinary differential equations (ODEs) that improves accuracy by using multiple evaluations of the derivative. It provides detailed formulas and examples for the 3rd, 4th, and 5th order Runge Kutta methods, including step-by-step solutions to specific initial value problems. The results demonstrate the method's effectiveness in approximating solutions to ODEs with varying levels of complexity.

Uploaded by

nasira9545
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
19 views13 pages

Numerical Analysis

The document discusses the Higher Order Runge Kutta Method, a numerical technique for solving ordinary differential equations (ODEs) that improves accuracy by using multiple evaluations of the derivative. It provides detailed formulas and examples for the 3rd, 4th, and 5th order Runge Kutta methods, including step-by-step solutions to specific initial value problems. The results demonstrate the method's effectiveness in approximating solutions to ODEs with varying levels of complexity.

Uploaded by

nasira9545
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 13

ASSIGNMENT

SUBMITTED TO:
Mam Gul Sana
SUBMITTED BY:
Group8
Anam Shehnaz (08) Aresha Abid (13)
Momina javed (50) Nasira Batool (51)
Tehreem Fatima (60) Zunaira Ilyas (65)
Ifra Safdar (27)
COURSE TITLE:
Numerical Analysis II
COURSE CODE:
MTH - 462
TOPIC:
Higher Order Runge Kutta Method
DEPARTMENT:
BS Mathematics

Govt College Women University Faisalabad

1
Higher Order Runge Kutta Method
The Higher Order Runge Kutta Method is a numerical technique used to solve
ordinary differential equation .It extends the basic Runge-Kutta Method, which
is widely used for approximating solutions to ODEs. The key idea behind these
method is to use multiple function at different points to achieve a more accurate
estimate of the solution. They improve upon the accuracy of the basic Euler
Method by incorporating multiple evaluations of the derivative within each step.
Instead of using only the slop at the beginning of the interval, higher order
method uses slopes at intermediate points to better capture the curvature of the
solution. This leads to smaller truncation errors and more accurate
approximations, especially for problems with rapidly changing solutions.

The most commonly used higher order Runge-Kutta Method are 3 rd order
Runge-Kutta Method and 4th order Runge-Kutta Method.

3rd Order Runge-Kutta Method (RK3)


Formula
yn+1 = yn + K
1
where K= 6 (k1 + 4k2 + k3 ) , k1 = h f (xn , yn )

h k1
k2 = h f (xn + 2 , yn + 2 ) , k3 = h f (xn +h, yn +2k2 – k1)

2
Question:-Apply Runge Kutta Method to solve the initial value problem
dy
=3 x+¿ y2,y(0) = 1 , and find the value of y at x = 0.1
dx

Solution:- f (x,y) = x + y , y(0) = 1 ⇒ x0 = 0 , y0 = 1 , h = 0.1


k1 = h f (x0 , y0 ) = 0.1 f (0,1 ) = 0.1 (0+1) = 0.1
h k1 0.1 0.1
k2 = h f (x0 + 2 , y0 + 2 ) = 0.1 f (0 + 2 , 1 + 2 ) = 0.1 f ( 0 +0.05 ,1 + 0.05)

= 0.1 f ( 0.05 , 1.05) = 0.1 (0.15 + 1.1025 ) = 0.1(1.2525) = 0.12525

k3 = h f (x0 +h, y0 +2k2 – k1) = 0.1 f [ 0 +0.1 ,1 + 2(0.12525) – 0.1]

= 0.1 f [ 0.1 ,1 + 0.2505 – 0.1] = 0.1 f [ 0.1 ,1.1505] =0.1 [3(0.1) + (1.1505 ) 2 ]
= 0.1 (0.3 + 1.3237 ) = 0.1 (1.6237 ) = 0.16237

1 1
K= 6 (k1 + 4k2 + k3 ) = 6 [0.1 + 4(0.12525) + 0.16237]

= 0.167 (0.1 + 0.501 + 0.16237) = 0.167 (0.76337) = 0.127

y1 = y0 + K = 1 + 0.127 = 1.127

⇒ y(0.1) = 1.127

4th Order Runge-Kutta Method (RK4)

Formula
3
yn+1 = yn + K
1
where K= 6 (k1 + 2k2 +2k3 + k4 )

h k1
and k1 = h f (xn , yn ) , k 2 = h f (xn + 2 , yn + 2)
h k2
k3 = h f (xn + 2 , yn + 2 ) , k4 = h f (xn +h, yn +k3)

Question:-Apply Runge Kutta Method to solve the initial value problem


dy
=x+ y , y(0) = 1 , and find the value of y at x = 0.2 taking h = 0.1
dx

Solution:- f (x,y) = x + y , y(0) = 1 ⇒ x0 = 0 , y0 = 1 , h = 0.1


k1 = h f (x0 , y0 ) = 0.1 f (0,1 ) = 0.1 (0+1) = 0.1
h k1 0.1 0.1
k2 = h f (x0 + 2 , y0 + 2 ) = 0.1 f (0 + 2 , 1 + 2 ) = 0.1 f ( 0 +0.05 ,1 + 0.05)

= 0.1 f ( 0.05 , 1.05) = 0.1 (0.05 + 1.05 ) = 0.1(1.1) = 0.11


h k2 0.1 0.11
k3 = h f (x0 + 2 , y0 + 2 ) = 0.1 f (0 + 2 , 1 + 2 ) = 0.1 f ( 0 +0.05 ,1 +
0.055) =0.1 f ( 0.05 , 1.055) = 0.1 (0.05 + 1.055 ) = 0.1(1.105) = 0.1105

k4 = h f (x0 +h, y0 +k3) = 0.1 f (0 +0.1, 1 +0.1105) = 0.1 f (0.1, 1.1105)

= 0.1 (0.1 + 1.1105 ) = 0.1(1.2105) = 0.12105


1 1
K= 6 (k1 + 2k2 + 2k3 + k4) = 6 [0.1 + 2(0.11) + 2(0.1105) + 0.12105]

= 0.167 (0.1 + 0.22 + 0.221+ 0.12105) = 0.167 (0.66205) = 0.1105

y1 = y0 + K = 1 + 0.1105 = 1.1105

we have

x0 = 0 ⇒ x1 = x0 + h = 0 + 0.1 = 0.1

x2 = x1 + h = 0.1 + 0.1 = 0.2

k1 = h f (x1 , y1 ) = 0.1 f (0.1,1.1105 ) = 0.1 (0.1+1.1105)

= 0.1(1.2105) =0.12105

4
h k1 0.1 0.12105
k2 = h f (x1 + 2 , y1 + 2 ) = 0.1 f (0.1 + 2 , 1.1105 + 2
)

= 0.1 f ( 0.1 +0.05 ,1.1105 + 0.0605)

= 0.1 f ( 0.15 , 1.171) = 0.1 (0.15 + 1.171 ) = 0.1(1.321) = 0.1321


h k2 0.1 0.1321
k3 = h f (x1 + 2 , y1 + 2 ) = 0.1 f (0.1 + 2 , 1.1105 + 2
)

= 0.1 f ( 0.1 +0.05 ,1.1105 + 0.06605) =0.1 f ( 0.15 , 1.17655)

= 0.1 (0.15 + 1.17655 ) = 0.1(1.32655) = 0.132655

k4 = h f (x1 +h, y1 +k3) = 0.1 f (0.1 +0.1, 1.1105 +0.132655)

= 0.1 f (0.2, 1.243155)

= 0.1 (0.2 + 1.243155 ) = 0.1(1.443155) = 0.1443155


1
K= 6 (k1 + 2k2 + 2k3 + k4)

1
= 6 [0.12105 + 2(0.1321) + 2(0.132655) + 0.1443155]

= 0.167 (0.12105 + 0.2642 + 0.26531+ 0.1443155) = 0.167 (0.7949) = 0.13275

y2 = y1 + K = 1.1105 + 0.13275 = 1.24325

⇒ y(0.2) = 1.24325

5th Order Runge-Kutta Method (RK5)


Formula
h
yn+1 = yn + 90 (7k1 + 32k3 + 12k4+32k5 + 7k6 )

where

k1 = f (xn , yn )
1 1
k2 = f (xn + 4 h , yn + 4 k1h )

1 1 1
k3 = f (xn + 4 h , yn + 8 k1h+ 8 k2h )

5
1 1
k4 = f (xn + 2 h , yn - - 2 k2h+ k3h )

3 3 9
k5 = f (xn + 4 h , yn + 16 k1h+ 16 k4h )

3 2 12 12 8
k6 = f (xn + h , yn - 7 k1h+ 7 k2h + 7 k3h - 7 k4h + 7 k5h )

Question:-Apply fifth order Runge Kutta Method to solve the initial value
problem
dy
=x+ y , y(0) = 1 , and find the value of y at x = 0.2 taking h = 0.2
dx

Solution:- f (x,y) = y +2x-x2 , y(0) = 1 ⇒ x0 = 0 , y0 = 1 , h = 0.2

6
k1 = f (x0 , y0 ) = f (0 , 1 ) = 1+2(0)-(0)2 = 1+0-0 =1
1 1 1 1
k2 = f (x0 + 4 h , y0 + 4 k1h ) = f [0 + 4 (0.2) , 1 + 4 (1)(0.2) ]

= f [0 + 0.05 , 1 +0.05 ] = f (0.05 , 1.05 ) = 1.05+2(0.05)-(0.05)2

= 1.05 + 0.1- 0.0025 = 1.125


1 1 1
k3 = f (x0 + 4 h , y0 + 8 k1h+ 8 k2h )

1 1 1
= f [0+ 4 (0.2) , 1 + 8 (1)(0.2)+ 8 (1.125)(0.2) ]

= f [0 + 0.05 , 1 +0.025+0.0281 ] = f (0.05 , 1.0531 ) = 1.0531+2(0.05)-(0.05)2

= 1.0531 + 0.1- 0.0025 = 1.1506

1 1
k4 = f (x0 + 2 h , y0 - - 2 k2h+ k3h )

1 1
= f [0 + 2 (0.2) , 1 - - 2 (1.125)(0.2)+ (1.1506)(0.2) ]

= f [0 + 0.1 , 1 -0.1125+0.23 ]

= f (0.1 , 1.1175 )

= 1.1175+2(0.1)-(0.1)2

= 1.1175 + 0.2- 0.01

= 1.3075
3 3 9
k5 = f (x0 + 4 h , y0 + 16 k1h+ 16 k4h )

3 3 9
= f [0 + 4 (0.2) , 1 + 16 (1)(0.2)+ 16 (1.3075)(0.2) ]

= f [0 + 0.15 , 1 + 0.0375+0.147 ]

= f (0.15 , 1.1845 )

= 1.1845+2(0.15)-(0.15)2

= 1.1845 + 0.3- 0.01


7
= 1.4745
3 2 12 12 8
k6 = f (x0 + h , y0 - 7 k1h+ 7 k2h + 7 k3h - 7 k4h + 7 k5h )

3 2 12
= f [0+0.2 , 1 - 7 (1)(0.2) + 7 (1.125)(0.2) + 7 (1.1506)(0.2)

12 8
- 7 (1.3075)(0.2) + 7 (1.4745)(0.2) ]

= f [0.2 , 1 - 0.086+0.064+0.3944-0.448+0.337 ]

= f (0.2 , 1.2614 ) = 1.2614+2(0.2)-(0.2)2

= 1.2614+ 0.4- 0.04 = 1.6214


h
Thus ,y1 = y0 + 90 (7k1 + 32k3 + 12k4+32k5 + 7k6 )

0.2
= 1 + 90 [7(1) + 32(1.1506) + 12(1.3075)+32(1.4745) + 7(1.6214) ]

= 1 + 0.00222 [7 + 36.8192 + 15.69+47.184 + 11.3498 ]

⇒ y(0.2) = 1.262
= 1 + 0.00222(118.043) = 1 + 0.262 = 1.262

6th Order Runge-Kutta Method (RK6)


Formula
11k 1+ 81 k 3+81 k 4−32 k 5−32 k 6+11 k 7
yn+1 = yn + 120

where

k1 = h f (xn , yn )
1 1
k2 = h f (xn + 3 h , yn + 3 k1 )

2 2
k3 = h f (xn + 3 h , yn + 3 k2 )

1 k 1+ 4 k 2−k 3
k4 = h f (xn + 3 h , yn + - 12
)

1 −k 1+18 k 2−3 k 3−6 k 4


k5 = h f (xn + 2 h , yn + 16
)

8
1 9 k 2−3 k 3−6 k 4 +4 k 5
k6 = h f (xn + 2 h , yn + 8
)

9 k 1−36 k 2+63 k 3+72 k 4−64 k 5


k7 = h f (xn + h , yn + 44
)

7th Order Runge-Kutta Method (RK7)


Formula
41 k 1+216 k 4 +27 k 5+272 k 6+27 k 7 +216 k 8+ 41 k 9
yn+1 = yn + 840

where

k1 = h f (xn , yn )
1 1
k2 = h f (xn + 12 h , yn + 12 k1 )

1 −10 k 1+ 11k 2
k3 = h f (xn + 12 h , yn + - 12
)

2 2
k4 = h f (xn + 12 h , yn + 12 k3 )

4 157 k 1−318 k 2+4 k 3+160 k 4


k5 = h f (xn + 12 h , yn + 9
)

9
6 −322 k 1+199 k 2+108 k 3−131 k 5
k6 = h f (xn + 12 h , yn + 30
)

8 3158 k 1 638 k 2 23 k 3 157 k 4 157 k 6


k7 = h f (xn + 12 h , yn + 45
- 6 - 2 + 3 + 45 )
10 53 k 1 38 k 2 3 k 3 65 k 5 29 k 7
k8 = h f (xn + 12 h , yn - 14 - 7 - 14 - 72 + 90 )
56 k 1 283 k 2 199 k 3 26 k 4 13 k 5 149 k 6
k9 = h f (xn + h , yn + 25 - 14 - 6 - 7 - 15 - 32 -
25 k 7 27 k 8
+ )
9 25

For methods up to 4th order the number of steps is equal to the order of the
method. For the higher order method, the number of steps exceeds its order. In
the 6th order R-K method the steps are 7 and 8 or more.

General Form of Runge-Kutta Method


s

yn+1 = yn + h ∑ b k i i
i=1

where k1 = f (xn , yn )
k2 = f (xn +c2h , yn + h (a21k1 ))

k3 = f (xn +c3h , yn + h (a21k1+ a32k2 ))

: : : : : :
i−1

Ki = f (xn +cih , yn + h ∑ aij k j


j=1

10
Advantages and Disadvantages of Higher-Order RK Methods
Advantages:-

- Higher accuracy compared to Euler’s method and lower-order RK methods.

- Greater stability in solving stiff equations.

- Can be used for a wide range of scientific and engineering applications.

Disadvantages:-

- Increased computational complexity and execution time.

- More intermediate steps require additional memory.

- Difficult to derive and implement manually for very high orders.

Conclusion:-

Higher-order Runge-Kutta methods, such as RK5 and RK6, provide a significant


improvement in accuracy for solving ordinary differential equations. However,
they come at the cost of increased computational effort. Choosing the
appropriate order depends on the trade-off between accuracy and efficiency for
a given problem.

11
REFRENCES
 https://www.scirp.org/journal/paperinformation?paperid=116804
 https://www.slideserve.com/phong/ee-3561-computational-methods-
topic-8-solution-of-ordinary-differential-equations
 https://youtu.be/soEj7YHrKyE?si=3SHZL0xAVpRX1F4M
 https://youtu.be/40NvJNrmHhw?si=cJ90DQqQ_ijLMj2C
 https://youtu.be/ouuFC0eg5lQ?si=ADBs2KSVYqDkALv5
 https://www.phys.uconn.edu/~rozman/Courses/m3510_19f/downloads/
runge-kutta.pdf

12
13

You might also like