KEMBAR78
Sample Foundation Design | PDF | Beam (Structure) | Building Engineering
0% found this document useful (0 votes)
601 views13 pages

Sample Foundation Design

This document provides design details for the footing of a column. It includes: 1. Material properties and design parameters for the concrete footing including minimum cover thickness and reinforcement size. 2. Calculations of loads on the footing from self-weight of concrete and soil, and bearing capacity of the soil. 3. Determination of the footing size and depth to satisfy requirements for bending moment, shear, and punching shear. 4. Reinforcement calculations to resist bending moments at the face of the column in both x and y directions based on design code requirements.

Uploaded by

Dino Abdela
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
601 views13 pages

Sample Foundation Design

This document provides design details for the footing of a column. It includes: 1. Material properties and design parameters for the concrete footing including minimum cover thickness and reinforcement size. 2. Calculations of loads on the footing from self-weight of concrete and soil, and bearing capacity of the soil. 3. Determination of the footing size and depth to satisfy requirements for bending moment, shear, and punching shear. 4. Reinforcement calculations to resist bending moments at the face of the column in both x and y directions based on design code requirements.

Uploaded by

Dino Abdela
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 13

USE THESES PAPER AS A REFERENCE

Design of footing
Design constants

A. Material data(concrete)

Table 10.3 Cover and material datas for footing

Structural class S-4

Exposure class XC2/XC3

Cmin,durability 25mm

Cmin,bond ϕ16mm= 16mm

Cmin,used 25mm

cover 25+10+25=60mm

BSC THESIS Page | 1


USE THESES PAPER AS A REFERENCE

B. Reinforcement data

Ø – 16mm for F2

Use cover 60mm

Bearing capacity of soil 400 KN/m2

ϒconc.=25KN/m3, ϒsub soil=19KN/m3

Area proportioning
First let us assume that the footing pad is square

Figure 10.3 isolated footing and footing pad


Area = B*L=B*B as L/B=1

From F2 group we take the maximum values as follows Etabs 9.6 out put

BSC THESIS Page | 2


USE THESES PAPER AS A REFERENCE

Table 10.4 Etabs 9.6 out put for F2 group

Ultimate Serviceability state(DL+0.3LL)


Limit(1.35DL+1.5LL)

Fx =-1.15KN Fx=0.14KN

Fy =-2.78KN Fy=-2.97KN

Fz =2660.27KN Fz=1245.54KN

Mx =1.384 KNm Mx=2.6KNm

My =-0.876 KNm My=0.048KNm

Mz= 0.078KNm Mz=0.1KNm

Column size h=0.6m, b=0.5m

For initial assumption factor safety

( Fz  My  Mz)ultimate 2660 .27  (0.876 )  0.078


F .S    2.14
( Fz  My  Mz) servicebli ty 1245 .54  0.048  0.1

Qult= F.S x Qall=2.14*400kpa=854.54kpa

Let us assume depth of footing = 0.7m

Depth of soil = 1.7m

So, determine self-weight of the footing and surcharge load on the footing

Weight of the soil= (2.2*2.2-0.6*0.5) *1.7*19 = 146.64KN

Weight of footing = 2.2*2.2*0.7*25 =84.7 KN

Total design load = 1245.54+146.64+84.7= 1477KN (serviceability)

Total design load=2660.27+146.64+84.7=2891.61KN(ultimate)

BSC THESIS Page | 3


USE THESES PAPER AS A REFERENCE

 Eccentricity at serviceability limit


ex= My/Fz = 0.048KNm/1477KN=0.0000325m

ey=Mx/Fz=2.6KNm/1245.54KN=0.00177m

Fz 6ex 6ey
qmax/mini=  (1   )
LxB B L

Fz 6ex 6ey 1477 6 * 0.0000325 6 * 0.00177


qmax=  (1   ) (1   ) =306.64 kpa <qall OK!
LxB B L 2.2 * 2.2 2.2 2.2

Fz 6ex 6ey 1477 6 * 0.0000325 6 * 0.00177


qmin=  (1   ) (1   ) =303.64KN>0….OK!
LxB B L 2.2 * 2.2 2.2 2.2
Eccentricity at ultimate
ex= My/Fz=-0.876/2891.61= 0.000302 m
Ey=Mx/Fz=1.384/2891.61= 0.00048m

Fz 6ex 6ey 2891 .61 6 * 0.000302 6 * 0.00048


Qmin= * (1   ) * (1   )  596.17 kpa
BxL B L 2.2 * 2.2 2.2 2.2

Fz 6ex 6ey 2891 .61 6 * 0.000302 6 * 0.00048


Q1int= * (1   ) * (1   )  597.156 kpa
BxL B L 2.2 * 2.2 2.2 2.2

Fz 6ex 6ey 2891 .61 6 * 0.000302 6 * 0.00048


Q2int= * (1   ) * (1   )  597.73kpa
BxL B L 2.2 * 2.2 2.2 2.2

Fz 6ex 6ey 2891 .61 6 * 0.000303 6 * 0.00048


Qmax= * (1   ) * (1   )  598.714 kpa
BxL B L 2.2 * 2.2 2.2 2.2

𝑞𝑚𝑎𝑥≤𝑞Ult

qaverage=(596.17+597.156+597.73+598.714)/4=597.44

BSC THESIS Page | 4


USE THESES PAPER AS A REFERENCE

The stress distribution at each corner looks like

Figure 10.4 Stress distribution in footing pad

A. wide beam shear


The critical section for diagonal tension is of a distance “d” from a face of a column and it is a one way
shear consideration in both axis. Because we analyze it separately for two section.

Figure 10.5 wide beam shear check zone

BSC THESIS Page | 5


USE THESES PAPER AS A REFERENCE

Depth for Vrdc


Design shear y-y

Vy-y=qave*B*((B/2-H/2-dvrc) where dvrc=D-cover-ϕ/2=700-60-16/2=632mm


=597.44*2.2*((2.2/2-0.6/2-0.632) =220.814KN

Vx-x= qave*L*(L/2-H/2-dvrc)
=597.44*2.2*((2.2/2-0.6/2-0.632) =220.814KN
Crd, c=0.18/γc=0.18/1.5=0.12
ρmin=min(0.26*fctm/400,0.02) ,0.26*fck²/³*0.3/400=0.002 take ρmin=0.002
K=min((1+√(200/dvrc)),2)) =1+√ (200/632) =1.563
Vrd, c=Crd, c*k*(100*ρmin*fck) ¹/³) *B*dvrc
=0.12*1.563*(100*0.002*25) ¹/³) *2.2*632mm=419.564KN>220.814KN… OK!
Depth for Vrdcmin
Vrd, min=0.035*k³/²*fck¹/²*B*dvrc
=0.035*1.563³/²*2.2*632=475.25KN>220.814KN…......... OK!

Therefore, the depth of footing for wide beam shear is 700mm

BSC THESIS Page | 6


USE THESES PAPER AS A REFERENCE

B, punching shear
1. Punching is critical at 1.5d from the face of the column

Figure 10.6 punching shear check zone


VEDrd, =Fz-qavg*(3d+h) *(3d+b)
=2891.61-597.44(3*0.632+0.6) (3*0.632+0.5) =-681.31KN

Crd, c=0.18/γc=0.18/1.5=0.12
ρmin=min(0.26*fctm/400,0.02) ,0.26*fck²/³*0.3/400=0.002 take ρmin=0.002
K=min((1+√(200/dvrc)),2)) =1+√ (200/632)=1.563<2……….OK!
Uo=2*(3d+H+3d+b) =2*(3*0.632+0.6+0.632*3+0.5)=9.78m
Vrd, c=Crd, c*k*(100*ρmin*fck) ¹/³)*Uo*dvrc
=0.12*1.563*(100*0.002*25)¹/³)*9.78*632mm=1865.91KN>VED=-681.31KN… OK!
Depth for Vrdcmin
Vrd,min=0.035*k³/²*fck¹/²*Uo*dvrc
=0.035*1.563³/²*9.78*632=2113.58KN>-681.31KN…......... OK!
(where L punching=3d+h=3*0.632+0.6=2.496m, W punching =3d+b =3*0.632+0.5=2.396m)

BSC THESIS Page | 7


USE THESES PAPER AS A REFERENCE

2. Check the punching shear at the critical perimeter at 2d from face of column

VEDrd,=Fz-qavg*(3d+h)*(3d+b)
=2891.61-597.44(4*0.632+0.6)(4*0.632+0.5)=-2767.1KN

Crd,c=0.18/γc=0.18/1.5=0.12
ρmin=min(0.26*fctm/400,0.02) ,0.26*fck²/³*0.3/400=0.002 take ρmin=0.002
K=min((1+√(200/dvrc)),2)) =1+√(200/632)=1.563<2……….OK!

Uo=2*(L+B)=2*(3.128+3.028)=12.312m
Vrd,c=Crd,c*k*(100*ρmin*fck)¹/³)*Uo*dvrc
=0.12*1.563*(100*0.002*25)¹/³)*12.312*632mm=2348.031KN>VED=-2767.1KN… OK!

Depth for Vrdcmin


Vrd,min=0.035*k³/²*fck¹/²*Uo*dvrc
=0.035*1.563³/²*12.312*632=2659.697KN>-2767.1KN…......... OK!
(where L punching=4d+h=4*0.632+0.6=3.128m, W punching =4d+b =4*0.632+0.5=3.028m)
Since the critical section lies out side the footing dimension, no verification for punching
shear is required.

Check punching also at 2d distance from face of column


Ved,rd=P-qave*(B*L)

BSC THESIS Page | 8


USE THESES PAPER AS A REFERENCE

=2891.61-597.44*(2.2*2.2)=2712.379kN

((cw  u 0 1000    z  fcd )


Vrd,max= 1000
(cot  tan  )
Where ɑcw=1 , u0=2(h+b)=2(0.6+0.5)=2.2m
Z=0.9d=0.9*632=565.8mm v=0.6(1-fck/250)=0.6(1-25/250)=0.54
Ɵ-the angle between
Assume Ɵ=22˚ or 0.3839rad
cotƟ=2.475 ,tan Ɵ=0.404
((1  2.2 1000  0.54  565 .814 .17
Vrd,max= 1000  3324 .948 kN >2712.379………oK!
(2.475  0.404 )
Vrd,max >Ved,rd
The depth of footing required for both wide beam and punching shear is
D=700mm and d=632mm

BSC THESIS Page | 9


USE THESES PAPER AS A REFERENCE

Reinforcement calculation
Design for Flexure
Maximum moment occurs at the face of column

Figure 10.7 design for flexure


X=B/2-b/2=2.2/2-0.5/2=0.85m
Y=L/2-h/2=2.2/2-0.6/2=0.8m
w = σav*B
= 597.44*2.2
= 1314.37kNm

BSC THESIS Page | 10


USE THESES PAPER AS A REFERENCE

X-direction moment

L h 2.2 0.6
Msdx  qavg * B(  )^ 2  597.44 * 2.2(  )^ 2  420.6 KNm
2 2 2 2
Msdx=Msdx/B=420.6KNm/2.2m=191.18KNm/m
Msdx *10 ^6 191 .18 *10 ^6
μsd, s =   0.034
( fcd *1000 * d ^ 2) (14.17 * 632 ^ 2)

Using μsd=0.034 read kz from design table and chart EBCS EN 1992-1-1:2014(for C12/15-C50/60)
kz=0.979
Msdx *10 ^ 6 191 .18 *10 ^6
AS=   888 .25 mm2
(kz * d * fyd ) (0.979 * 632 * 347 .82)
Asmin=0.26*(fctm/fyk)*1000*d = 0.26*(2.565/400)*1000*632=1053.69mm2
As provide=maximum of(AS, Asmin)= 1053.69mm2
Asmax=0.04*1000*d=0.04*1000*632=25280mm2
Spacing s=b*as/ASprovide where as=π*d2/4=3.14*16^2/4=200.96mm2
B=1m width (for greater than one-meter width strip)
( S=1000*200.96/1053.69=190.72mm , 3d=1896mm, 400mm)
The spacing provided is minimum of the above which is s=190mm
∴ Provide ∅ 16 mmC/C190mm

BSC THESIS Page | 11


USE THESES PAPER AS A REFERENCE

Y-direction moment

B b 2.2 0.5
Msdy  qavg * L(  )^ 2  597.44 * 2.2(  )^ 2  474.82 KNm
2 2 2 2
Msdy=Msdy/L=474.82KNm/2.2m=215.83KNm/m
Msdy *10 ^6 215 .83 *10 ^6
μsd, s =   0.038
( fcd *1000 * d ^ 2) (14.17 * 632 ^ 2)

Using μsd=0.038 read kz from design table and chart EBCS EN 1992-1-1:2014(for C12/15-C50/60)
kz=0.9769
Msdy *10 ^6 215 .83 *10 ^ 6
AS=   1004 .98 mm2
(kz * d * fyd ) (0.9769 * 632 * 347 .82)
Asmin=0.26*(fctm/fyk)*1000*d = 0.26*(2.565/400)*1000*632=1053.69mm2
As provide=maximum of(AS, Asmin)= 1053.69mm2
Asmax=0.04*1000*d=0.04*1000*632=25280mm2
Spacing s=b*as/ASprovide where as=π*d2/4=3.14*16^2/4=200.96mm2
B=1m width (for greater than one meter width strip)
( S=1000*200.96/1053.69=190.72mm , 3d=1896mm, 400mm)
The spacing provided is minimum of the above which is s=190mm
∴ Provide ∅ 16 mmC/C190mm

BSC THESIS Page | 12


USE THESES PAPER AS A REFERENCE

BSC THESIS Page | 13

You might also like