Notes on
Engineering Data Analysis
Notes on
Engineering Data Analysis
by
Dennis Noel G. de Lara
2023-Mar-02 , 0653H
Silliman University
Philippines
1 Discrete Probability Distributions 2
1.1The Binomial Distribution . . . . . . . 2
1.2The Poisson Distribution . . . . . . . . 15
Dennis Noel G. de Lara 2023-Mar-02, 0653H Page 1 of 22
Notes on
Engineering Data Analysis
Chapter 1
Discrete Probability Distributions
1.1 The Binomial Distribution
Consider an experiment that has the following
characteristics:
1. The experiment consists of a sequence of n
smaller experiments called trials, or
sub-experiments, where n is fixed in advance of
the experiment. A big experiment subdivided into
smaller experiments.
2. Each trial or sub-experiment can result in only
one of two possible outcomes, which we denote by
Success (S) or desirable outcomes, and Failure (F)
or undesirable outcomes.
3. The trials or sub-experiments are independent of
each other. This means that the outcome on a
particular trial does not influence the outcome of
any other trial.
4. The probability of success, p, is constant from one
trial to the next trial. Therefore, the probability
of failure q = (1 − p), is also constant from one trial
to the next trial.
An experiment for which conditions 1 to 4 are
satisfied is called a binomial experiment.
The binomial random variable X associated with a
binomial experiment consisting of n trials is defined
as:
X =number of successes for each experimental
outcome corresponding to the sequence of n trials
(1.1)
Dennis Noel G. de Lara 2023-Mar-02, 0653H Page 2 of 22
Notes on
Engineering Data Analysis
Experiment 1: “Break” or “Not Break”. n = 1
Apply the same constant load to a single concrete
specimen. Find out if the specimen will “break” or
“not break”. Suppose, statistical studies have shown
that the probability of this specimen not breaking is
0.70.
Number of specimens/trials: n = 1
Possible Trial Outcomes:
Trial Outcome 1: Specimen will “break (F)”.
failure. undesirable outcome
Trial Outcome 2: Specimen will “not break (S)”.
success. desirable outcome
It is also possible that the desired trial outcome is to
break the specimen.
Trial Outcome Probability of F: q = 1 − p = 0.30
Trial Outcome Probability of S: p = 0.70
Possible Experimental Outcomes:
Trial 1 Experimental No. of S,
Probability
Outcome Outcome x
F F X (F) = 0 1 − p = 0.3
S S X (S) = 1 p = 0.7
Sample Space for the Experiment:
{F, S}
(1.2)
2n = 21 = 2 experimental outcomes in all
What is the probability that the experimental
outcome is F?
P (F) = 1 − p = (1 − p)1 = 0.3 (1.3)
What is the probability that the experimental
outcome is S?
P (S) = p = p1 = 0.7 (1.4)
Dennis Noel G. de Lara 2023-Mar-02, 0653H Page 3 of 22
Notes on
Engineering Data Analysis
Possible Outcomes for X:
X = No. of S Probability
X=1 p1 = 0.7
X=0 (1 − p)1 = 0.3
There are n + 1 = 2 possible outcomes for X.
What is the probability that 0 specimens will not
break, that is, that X = 0?
P (X = 0) = 1 − p = (1 − p)1 = 0.3 (1.5)
What is the probability that 1 specimen will not
break, that is, that X = 1?
P (X = 1) = p = p1 = 0.7 (1.6)
Find the expected value or the mean:
n
X
µ= (pi xi )
i=0
= p 0 x0 + p 1 x1
(1.7)
= (0.3) (0) + (0.7) (1)
µ = 0.7 = np = (1) (0.7)
Find the variance, with the assumption of a
population:
Xn h i
2 2
σ = pi (xi − x̄)
i=0
= p0 (x0 − µ)2 + p1 (x1 − µ)2
(1.8)
= (0.3) (0 − 0.7)2 + (0.7) (1 − 0.7)2
σ 2 = 0.21 = np (1 − p) = (1) (0.7) (0.3)
What is the equation for the probability
distribution/probability mass function (the
probability that exactly x specimens will not break,
that is, that X = x)?
0.3 x = 0
P (X = x) = 0.7 x = 1 (1.9)
0 elsewhere
Dennis Noel G. de Lara 2023-Mar-02, 0653H Page 4 of 22
Notes on
Engineering Data Analysis
Graph the probability distribution/probability mass
function.
What is the equation for the cumulative distribution
function (the probability that at most x specimens
will not break, that is, that X ≤ x)?
0 x<0
CDF (X ≤ x) = 0.3 0 ≤ x < 1 (1.10)
1.0 1 ≤ x < ∞
Graph the cumulative distribution function.
What is the probability that at most 0 specimens will
not break, that is, that X ≤ 0?
P (X ≤ 0) = 0.3 (1.11)
What is the probability that at most 1 specimen will
not break, that is, that X ≤ 1?
P (X ≤ 1) = 0.3 + 0.7 = 1.0 (1.12)
Dennis Noel G. de Lara 2023-Mar-02, 0653H Page 5 of 22
Notes on
Engineering Data Analysis
Experiment 2: “Break” or “Not Break”. n = 2
Apply the same constant load to 2 concrete
specimens, in sequence. Find out if the specimens
will “break” or “not break”. Suppose, statistical
studies have shown that the probability of a specimen
not breaking is 0.70.
Number of specimens/trials: n = 2
Possible Trial Outcomes:
Trial Outcome 1: Specimen will “break (F)”.
failure. undesirable outcome
Trial Outcome 2: Specimen will “not break (S)”.
success. desirable outcome
Trial Outcome Probability of F: q = 1 − p = 0.30
Trial Outcome Probability of S: p = 0.70
Possible Experimental Outcomes:
Trial 1 Trial 2 Experimental No. of S,
Probability
Outcome Outcome Outcome x
F F FF X (FF) = 0 (1 − p)2 = 0.09
F S FS X (FS) = 1 (1 − p) p = 0.21
S F SF X (SF) = 1 p (1 − p) = 0.21
S S SS X (SS) = 2 p · p = p2 = 0.49
Sample Space for the Experiment:
{FF, FS, SF, SS}
(1.13)
2n = 22 = 4 experimental outcomes in all
What is the probability that the experimental
outcome is FF?
P (FF) = (1 − p)2 = 0.09 (1.14)
What is the probability that the experimental
outcome is FS?
P (FS) = (1 − p) p = 0.21 (1.15)
What is the probability that the experimental
outcome is SF?
P (SF) = (1 − p) p = 0.21 (1.16)
Dennis Noel G. de Lara 2023-Mar-02, 0653H Page 6 of 22
Notes on
Engineering Data Analysis
What is the probability that the experimental
outcome is SS?
P (SS) = p2 = 0.49 (1.17)
Possible Outcomes for X:
X = No. of S Probability
X=2 p2 = 0.49
X=1 2p (1 − p) = 0.42
X=0 (1 − p)2 = 0.09
There are n + 1 = 3 possible outcomes for X.
What is the probability that 0 specimens will not
break, that is, that X = 0?
P (X = 0) = (1 − p)2 = 0.09 (1.18)
What is the probability that 1 specimen will not
break, that is, that X = 1?
P (X = 1) = (1 − p) p + p (1 − p) = 2p (1 − p) = 0.42 (1.19)
What is the probability that 2 specimens will not
break, that is, that X = 2?
P (X = 2) = p2 = 0.49 (1.20)
Find the expected value or the mean:
n
X
µ= (pi xi )
i=0
= p 0 x 0 + p 1 x1 + p 2 x2
(1.21)
= (0.09) (0) + (0.42) (1) + (0.49) (2)
µ = 1.4 = np = (2) (0.7)
Find the variance, with the assumption of a
population:
Xn h i
2 2
σ = pi (xi − x̄)
i=0
= p0 (x0 − µ)2 + p1 (x1 − µ)2 + p2 (x2 − µ)2
= (0.09) (0 − 1.4)2 + (0.42) (1 − 1.4)2 + (0.49) (2 − 1.4)2
σ 2 = 0.42 = np (1 − p) = (2) (0.7) (0.3)
(1.22)
Dennis Noel G. de Lara 2023-Mar-02, 0653H Page 7 of 22
Notes on
Engineering Data Analysis
What is the equation for the probability
distribution/probability mass function (the
probability that exactly x specimens will not break,
that is, that X = x)?
0.09 x = 0
0.42 x = 1
P (X = x) = (1.23)
0.49 x = 2
0 elsewhere
Graph the probability distribution/probability mass
function.
What is the equation for the cumulative distribution
function (the probability that at most x specimens
will not break, that is, that X ≤ x)?
0 x<0
0.09 0 ≤ x < 1
CDF (X ≤ x) = (1.24)
0.51 1 ≤ x < 2
1.00 2 ≤ x < ∞
Graph the cumulative distribution function.
What is the probability that at most 0 specimens will
not break, that is, that X ≤ 0?
P (X ≤ 0) = 0.09 (1.25)
What is the probability that at most 1 specimen will
not break, that is, that X ≤ 1?
P (X ≤ 1) = 0.09 + 0.42 = 0.51 (1.26)
What is the probability that at most 2 specimens will
not break, that is, that X ≤ 2?
P (X ≤ 2) = 0.09 + 0.42 + 0.49 = 1.0 (1.27)
Dennis Noel G. de Lara 2023-Mar-02, 0653H Page 8 of 22
Notes on
Engineering Data Analysis
Experiment 3: “Break” or “Not Break”. n = 3
Apply the same constant load to 3 concrete
specimens, in sequence. Find out if the specimens
will “break” or “not break”. Suppose, statistical
studies have shown that the probability of a specimen
not breaking is 0.70.
Number of specimens/trials: n = 3
Possible Trial Outcomes:
Trial Outcome 1: Specimen will “break (F)”.
failure. undesirable outcome
Trial Outcome 2: Specimen will “not break (S)”.
success. desirable outcome
Trial Outcome Probability of F: q = 1 − p = 0.30
Trial Outcome Probability of S: p = 0.70
Possible Experimental Outcomes:
Trial 1 Trial 2 Trial 3 Exper No. of S,
Probability
Outc Outc Outc Outcm x
F F F FFF X (FFF) = 0 (1 − p)3 = 0.027
F F S FFS X (FFS) = 1 (1 − p)2 p = 0.063
F S F FSF X (FSF) = 1 (1 − p) p (1 − p) = 0.063
F S S FSS X (FSS) = 2 (1 − p) p2 = 0.147
S F F SFF X (SFF) = 1 p(1 − p)2 = 0.063
S F S SFS X (SFS) = 2 p (1 − p) p = 0.147
S S F SSF X (SSF) = 2 p · p (1 − p) = 0.147
S S S SSS X (SSS) = 3 p3 = 0.343
Sample Space for the Experiment:
{FFF, FFS, FSF, FSS, SFF, SFS, SSF, SSS}
(1.28)
2n = 23 = 8 experimental outcomes in all
What is the probability that the experimental
outcome is FFF?
P (FFF) = (1 − p)3 = 0.027 (1.29)
What is the probability that the experimental
outcome is FFS?
P (X = 1) = (1 − p)2 p = 0.063 (1.30)
What is the probability that the experimental
Dennis Noel G. de Lara 2023-Mar-02, 0653H Page 9 of 22
Notes on
Engineering Data Analysis
outcome is FSF?
P (X = 1) = (1 − p) p (1 − p) = 0.063 (1.31)
What is the probability that the experimental
outcome is FSS?
P (X = 2) = (1 − p) p2 = 0.147 (1.32)
What is the probability that the experimental
outcome is SFF?
P (X = 1) = p(1 − p)2 = 0.063 (1.33)
What is the probability that the experimental
outcome is SFS?
P (X = 2) = p (1 − p) p = 0.147 (1.34)
What is the probability that the experimental
outcome is SSF?
P (X = 2) = p2 (1 − p) = 0.147 (1.35)
What is the probability that the experimental
outcome is SSS?
P (X = 3) = p3 = 0.343 (1.36)
Possible Outcomes for X:
X = No. of S Probability
X=3 p3 = 0.343
X=2 3p2 (1 − p) = 0.441
X=1 3p(1 − p)2 = 0.189
X=0 (1 − p)3 = 0.027
There are n + 1 = 4 possible outcomes for X.
What is the probability that 0 specimens will not
break, that is, that X = 0?
P (X = 0) = (1 − p)3 = 0.027 (1.37)
What is the probability that 1 specimen will not
break, that is, that X = 1?
P (X = 1) = (1 − p)2 p+(1 − p) p (1 − p)+p(1 − p)2 = 3p(1 − p)2 = 0.189
(1.38)
What is the probability that 2 specimens will not
Dennis Noel G. de Lara 2023-Mar-02, 0653H Page 10 of 22
Notes on
Engineering Data Analysis
break, that is, that X = 2?
P (X = 2) = 3p2 (1 − p) = 0.441 (1.39)
What is the probability that 3 specimens will not
break, that is, that X = 3?
P (X = 3) = p3 = 0.343 (1.40)
Find the expected value or the mean:
n
X
µ= (pi xi )
i=0
= p 0 x0 + p 1 x1 + p 2 x2 + p 3 x3
= (0.027) (0) + (0.189) (1) + (0.441) (2) + (0.343) (3)
µ = 2.1 = np = (3) (0.7)
(1.41)
Find the variance, with the assumption of a
population:
Xn h i
2 2
σ = pi (xi − x̄)
i=0
= p0 (x0 − µ)2 + p1 (x1 − µ)2 + p2 (x2 − µ)2 + p3 (x3 − µ)2
= (0.027) (0 − 2.1)2 + (0.189) (1 − 2.1)2 + (0.441) (2 − 2.1)2
+ (0.343) (3 − 2.1)2
σ 2 = 0.63 = np (1 − p) = (3) (0.7) (0.3)
(1.42)
What is the equation for the probability
distribution/probability mass function (the
probability that exactly x specimens will not break,
that is, that X = x)?
0.027 x = 0
0.189 x = 1
P (X = x) = 0.441 x = 2 (1.43)
0.343 x = 3
0 elsewhere
Dennis Noel G. de Lara 2023-Mar-02, 0653H Page 11 of 22
Notes on
Engineering Data Analysis
Graph the probability distribution/probability mass
function.
What is the equation for the cumulative distribution
function (the probability that at most x specimens
will not break, that is, that X ≤ x)?
0 x<0
0.027 0 ≤ x < 1
CDF (X ≤ x) = 0.216 1 ≤ x < 2 (1.44)
0.657 2 ≤ x < 3
1.000 3 ≤ x < ∞
Graph the cumulative distribution function.
What is the probability that at most 0 specimens will
not break, that is, that X ≤ 0?
P (X ≤ 0) = 0.027 (1.45)
What is the probability that at most 1 specimen will
not break, that is, that X ≤ 1?
P (X ≤ 1) = 0.027 + 0.189 = 0.216 (1.46)
What is the probability that at most 2 specimens will
not break, that is, that X ≤ 2?
P (X ≤ 2) = 0.027 + 0.189 + 0.441 = 0.657 (1.47)
What is the probability that at most 3 specimens will
not break, that is, that X ≤ 2?
P (X ≤ 3) = 0.027 + 0.189 + 0.441 + 0.343 = 1.0 (1.48)
Dennis Noel G. de Lara 2023-Mar-02, 0653H Page 12 of 22
Notes on
Engineering Data Analysis
What is the probability that at least 0 specimens will
not break, that is, that X ≥ 0?
P (X ≥ 0) = 1.000 − 0 = 1.000 (1.49)
What is the probability that at least 1 specimen will
not break, that is, that X ≥ 1?
P (X ≥ 1) = 1.000 − 0.027 = 0.973 (1.50)
What is the probability that at least 2 specimens will
not break, that is, that X ≥ 2?
P (X ≥ 2) = 1.000 − 0.216 = 0.784 (1.51)
What is the probability that at least 3 specimens will
not break, that is, that X ≥ 3?
P (X ≥ 3) = 1.000 − 0.657 = 0.343 (1.52)
What is the probability that the number of
specimens that will not break is between 0 and 1
inclusive, that is, that 0 ≤ X ≤ 1?
P (0 ≤ X ≤ 1) = 0.027 + 0.189 = 0.216 (1.53)
What is the probability that the number of
specimens that will not break is between 0 and 3
exclusive, that is, that 0 < X < 3?
P (0 < X < 3) = 0.189 + 0.441 = 0.63 (1.54)
What is the probability that the number of
specimens that will not break is between 0 and 3 but
not including 3, that is, that 1 ≤ X < 3?
P (0 < X < 3) = 0.027 + 0.189 + 0.441 = 0.657 (1.55)
Dennis Noel G. de Lara 2023-Mar-02, 0653H Page 13 of 22
Notes on
Engineering Data Analysis
Given n trials/specimens.
What is the probability that x specimens will not
break?
(n)! x n−x
(x)! (n − x)! p (1 − p) x = 0, 1, 2, 3, · · · , n
P (X = x; n, p) =
0 elsewhere
(1.56)
This is the PMF of the Binomial Distribution.
Expected value, µ, and variance, σ 2 , of X of the
binomial distribution, assuming a population:
µ = np
(1.57)
σ 2 = np (1 − p)
This is the CDF of the Binomial Distribution.
0 x<0
⌊x⌋
(n)!
X
n−i
CDF (X ≤ x; n, p) = pi (1 − p) x≥0
i=0
(i)! (n − i)!
1 x→∞
0 x<0
0
(n)!
X
i n−i
p (1 − p) 0≤x<1
(i)! (n − i)!
i=0
1
X (n)! i n−i
p (1 − p) 1≤x<2
(i)! (n − i)!
i=0
=
2
X (n)!
pi (1 − p)n−i
2≤x<3
−
i=0
(i)! (n i)!
.. ..
. .
⌊x⌋
X (n)! i n−i
p (1 − p) ⌊x⌋ < ⌊x⌋ + 1
−
i=0
(i)! (n i)!
.. ..
. .
1 x→∞
(1.58)
Dennis Noel G. de Lara 2023-Mar-02, 0653H Page 14 of 22
Notes on
Engineering Data Analysis
1.2 The Poisson Distribution
Experiment 4: “Weak” or “Not Weak”. n = 300
For a set of concrete specimens, a company exerts
every effort to ensure that the probability of finding
any single specimen being weak (low compressive
strength) is 0.01. Finding a weak specimen is
independent from one specimen to another. There
are 300 specimens in a given set of specimens.
Use the binomial distribution.
Find the expected value or the mean:
µ = np
= (300) (0.01) (1.59)
µ=3
On the average, you would find 3 specimens that are
weak in the 300-specimen set.
Find the variance, with the assumption of a
population:
σ 2 = np (1 − p)
= (300) (0.01) (1 − 0.01) (1.60)
σ 2 = 2.97
If the given set would be inspected in search of weak
specimens, what is the probability of finding exactly
0 weak specimens?
(n)!
P (X = x; n, p) = px (1 − p)n−x (1.61)
(x)! (n − x)!
(300)!
P (X = 0; 300, 0.01) = (0.01)0 (1 − 0.01)300−0
(0)! (300 − 0)!
P (X = 0; 300, 0.01) = 0.04904089 · · ·
(1.62)
Dennis Noel G. de Lara 2023-Mar-02, 0653H Page 15 of 22
Notes on
Engineering Data Analysis
If the given set would be inspected in search of weak
specimens, what is the probability of finding exactly
1 weak specimen?
(n)!
P (X = x; n, p) = px (1 − p)n−x (1.63)
(x)! (n − x)!
(300)!
P (X = 1; 300, 0.01) = (0.01)1 (1 − 0.01)300−1
(1)! (300 − 1)!
P (X = 1; 300, 0.01) = 0.14860876 · · ·
(1.64)
If the given set would be inspected in search of weak
specimens, what is the probability of finding exactly
2 weak specimen?
(n)!
P (X = x; n, p) = px (1 − p)n−x (1.65)
(x)! (n − x)!
(300)!
P (X = 2; 300, 0.01) = (0.01)2 (1 − 0.01)300−2
(2)! (300 − 2)!
P (X = 2; 300, 0.01) = 0.22441425 · · ·
(1.66)
If the given set would be inspected in search of weak
specimens, what is the probability of finding exactly
3 weak specimen?
(n)!
P (X = x; n, p) = px (1 − p)n−x (1.67)
(x)! (n − x)!
(300)!
P (X = 3; 300, 0.01) = (0.01)3 (1 − 0.01)300−3
(3)! (300 − 3)!
P (X = 3; 300, 0.01) = 0.22516985 · · ·
(1.68)
Dennis Noel G. de Lara 2023-Mar-02, 0653H Page 16 of 22
Notes on
Engineering Data Analysis
If the given set would be inspected in search of weak
specimens, what is the probability of finding exactly
4 weak specimen?
(n)!
P (X = x; n, p) = px (1 − p)n−x (1.69)
(x)! (n − x)!
(300)!
P (X = 4; 300, 0.01) = (0.01)4 (1 − 0.01)300−4
(4)! (300 − 4)!
P (X = 4; 300, 0.01) = 0.16887739 · · ·
(1.70)
If the given set would be inspected in search of weak
specimens, what is the probability of finding exactly
5 weak specimens?
(n)!
P (X = x; n, p) = px (1 − p)n−x (1.71)
(x)! (n − x)!
(300)!
P (X = 5; 300, 0.01) = (0.01)5 (1 − 0.01)300−5
(5)! (300 − 5)!
P (X = 5; 300, 0.01) = 0.100985 · · ·
(1.72)
If the given set would be inspected in search of weak
specimens, what is the probability of finding exactly
6 weak specimen?
(n)!
P (X = x; n, p) = px (1 − p)n−x (1.73)
(x)! (n − x)!
(300)!
P (X = 6; 300, 0.01) = (0.01)6 (1 − 0.01)300−6
(6)! (300 − 6)!
P (X = 6; 300, 0.01) = 0.05015261 · · ·
(1.74)
Dennis Noel G. de Lara 2023-Mar-02, 0653H Page 17 of 22
Notes on
Engineering Data Analysis
Let’s try to calculate the probabilities using the
Poisson Distribution, using µ = np = 3.
If the given set would be inspected in search of weak
specimens, what is the probability of finding exactly
0 weak specimens?
−µ µx
P (X = x; µ) = e (1.75)
(x)!
30
−3
P (X = 0; 3) = e
(0)!
(1.76)
P (X = 0; 3) = 0.04978706 · · ·
If the given set would be inspected in search of weak
specimens, what is the probability of finding exactly
1 weak specimens?
−µ µx
P (X = x; µ) = e (1.77)
(x)!
31
−3
P (X = 1; 3) = e
(1)!
(1.78)
P (X = 1; 3) = 0.14936120 · · ·
If the given set would be inspected in search of weak
specimens, what is the probability of finding exactly
2 weak specimens?
−µ µx
P (X = x; µ) = e (1.79)
(x)!
32
−3
P (X = 2; 3) = e
(2)!
(1.80)
P (X = 2; 3) = 0.22404180 · · ·
Dennis Noel G. de Lara 2023-Mar-02, 0653H Page 18 of 22
Notes on
Engineering Data Analysis
If the given set would be inspected in search of weak
specimens, what is the probability of finding exactly
3 weak specimens?
−µ µx
P (X = x; µ) = e (1.81)
(x)!
33
−3
P (X = 3; 3) = e
(3)!
(1.82)
P (X = 3; 3) = 0.22404180 · · ·
If the given set would be inspected in search of weak
specimens, what is the probability of finding exactly
4 weak specimens?
−µ µx
P (X = x; µ) = e (1.83)
(x)!
34
−3
P (X = 4; 3) = e
(4)!
(1.84)
P (X = 4; 3) = 0.16803135 · · ·
If the given set would be inspected in search of weak
specimens, what is the probability of finding exactly
5 weak specimens?
−µ µx
P (X = x; µ) = e (1.85)
(x)!
35
−3
P (X = 5; 3) = e
(5)!
(1.86)
P (X = 5; 3) = 0.10081881 · · ·
Dennis Noel G. de Lara 2023-Mar-02, 0653H Page 19 of 22
Notes on
Engineering Data Analysis
If the given set would be inspected in search of weak
specimens, what is the probability of finding exactly
6 weak specimens?
−µ µx
P (X = x; µ) = e (1.87)
(x)!
36
−3
P (X = 6; 3) = e
(6)!
(1.88)
P (X = 6; 3) = 0.05040940 · · ·
Compare the results for the Binomial Distribution
and the Poisson Distribution.
When n → ∞ and p → 0, and np → µ, the Binomial
distribution approaches the Poisson distribution.
Rule of Thumb: If n > 50 and np < 5, we can use the
Poisson Distribution to approximate the Binomial
Distribution.
Find the expected value or the mean for the Poisson
Distribution:
Expected value = µ (1.89)
Find the variance for the Poisson Distribution:
Variance = µ (1.90)
Dennis Noel G. de Lara 2023-Mar-02, 0653H Page 20 of 22
Notes on
Engineering Data Analysis
Poisson Process
number of earthquakes for a given period of time
number of vehicles passing over a bridge per minute
number of people in a building per hour
number of reinforced concrete specimens
manufactured per day
In the Poisson process, we are interested in the
number of occurrence of an event per unit time. Or,
the probability that a certain number of occurrence
of an event will happen for a given period of time.
Binomial: probability of the number of occurrence of
an event
Poisson: probability of the number of occurrence of
an event for a given fixed period of time
k
−αt (αt)
P (t; α, k) = e (1.91)
(k)!
This is the probability that k events will occur for a
period of time t, where α is a constant of
proportionality which signifies the probability of
exactly one event as time becomes very small (an
“average” value).
Dennis Noel G. de Lara 2023-Mar-02, 0653H Page 21 of 22
Notes on
Engineering Data Analysis
Example:
The number of vehicles passing over a bridge per
second is, on the average, 4. The number of vehicles
is a random variable with a Poisson Distribution. We
would like to find the probability of vehicles passing
through the bridge.
vehicles
α=4 (1.92)
second
What is the probability that exactly 6 vehicles will
pass through the bridge in 5 seconds?
k = 6 vehicle
(1.93)
t = 5 seconds
k
−αt (αt)
P (t; α, k) = e (1.94)
(k)!
· 5)6
−(4·5) (4
P (5; 4, 6) = e
(6)! (1.95)
P (5; 4, 6) = 0.0001832
Dennis Noel G. de Lara 2023-Mar-02, 0653H Page 22 of 22